4 tipy na kvalitní čistič disků kol

Publikováno:

1. Nejúčinnější čistič na alu kola Auto Finesse Iron Out

Základ každého detailera je mít čistá a vyleštěná kola, tak jako boty dělají člověka, tak kola dělají auto. 

03: Auto Finesse Iron Out

Na trhu je spousty čističů kol, ale tento konkrétní Auto Finesse Iron Out mě opravdu přesvědčil o skutečnosti, že nejen výborně funguje na to, co potřebujeme, ale má i jiná využití. Nejen, že po použití budete mít kola jako z alabastru, ale lze ho využít i na kompletní dekontaminaci laku například před voskováním, jelikož obsahuje velice silná odmašťovací činidla. Nemusíte se obávat, že by cokoli naleptal, má neutrální pH složení a je velice šetrný ke kolům, laku, sklu, plastům, hliníku i gumě.

Vrátíme se ale k tomu o čem tento článek je, nejčastěji je Iron Out používám právě na ty kola, bezvadně z nich odstraní zapečený brzdový prach, jakmile najde železo začne reagovat. Polétavá rez je velikým strašákem pro lakované části vozu, hlavně kolem kol má v oblibě se velice rychle zapékat a začit korodovat.

Použití je velice jednoduché a zvládne ho každý začátečník, určitě bych se vyhnula přímému slunci, rychle zaschlý přípravek nám toho asi moc neumyje.

Pokud ho budete používat jako dekontaminant na lak, tak stačí nastříkat a nechat pár minut působit a pak pečlivě opláchnout. Stejné to je i u kol akorát u nich ještě můžete použít i kartáč. Ale je možné, že kolikrát není kartáč vůbec třeba, protože opravdu všechnu práci udělá Iron Out sám.

2. Nejšetrnější čistič na alu kola Auto Finesse Imperial

02: Auto Finesse Imperial Wheel Cleaner

Druhý na našem seznamu "nej" čističů kol je šetrný Imperial, žádná silná chemie. Tudíž nám krásně navazuje na udržovací péči po silném Iron Outu, ten se o to nejhorší dokonale postaral. Je zcela bez kyselin a agresivních látek.

Máte-li na alu kolech jakoukoli ochranu typu sealant, keramika a vosk, tak se nemusíte vůbec obávat, že by vám je Imperial sundal.

Základ je mít kola vychladlá, litrové balení Imperialu je koncentrát, takže zaleží jak velké znečištění je.

Ředí se v poměru 1:2 na hodně znečištěná kola, na lehce zaprášená postačí ředění v poměru 1:10. Postupovala bych postupně, vždy nastříkat na jedno kolo nechat minutu působit. Použití kartáče je na Vás. Po vyčištění stačí opláchnout ať Vám čistič na kole nezaschne.

Balení Auto Finesse Imperial Wheel Cleaner 500ml se neředí a je připraveno ihned k aplikaci. Postup je úplně stejný.

3. Meguiar's Ultimate All Wheel Cleaner

04: Meguiar's Ultimate All Wheel
                  Cleaner

Poslední do naší "super" trojice čističů skvěle zapadá Ultimate All Wheel Cleaner od známé a velice skvělé značky Meguiar's.

Jeho nenapodobitelná gelová konzistence je unikátní tím, že Vám nádherně přilne na povrchu kola a nesteče tak rychle jako ostatní čističe a díky tomu pozvolna uvolňuje zapečený brzdový prach a ostatní nečistoty po celou dobu působení.

Super u toho čističe je také to, že po nanesení na kolo zaručeně poznáte zda jsou nečistoty železitého charakteru, či jen klasická silniční nečistota. Pokud v sobě nečistota nese prvky železa, zbarví se do ruda a pokud je to "jen" klasická silniční špína tak se zbarví do hněda.

Díky jeho neutrálnímu pH je šetrný ke všem leštěným, lakovaným a chromovým prvkům.

Použití je velice podobné jako u předchozích čističů. Pokud se Vám přípravek nezbarví do ruda, tak to určitě není tím, že by nefungoval, jen tam nejsou nečistoty s obsahem železa.

Kola před použitím neoplachujte vodou! Protřepat, nechat 2-4 minutky působit samozřejmě ho nenechte úplně zaschnout, použití kartáče je na každém z Vás, oplach a je hotovo.

 

4. Odstraňovač polétavé rzi Q2M Iron (500 ml) Gyeon

Velmi oblíbený mezi čističi je v neposlední řadě i jihokorejský Gyeon Q2M Iron. Funguje na stejném principu jako ostatní odstraňovače polétavé rzi, při kontaktu se železitými částicemi se zbarví do fialova. Svou šetrnost vůči povrchům v exteriéru, plastům, sklům a gumě si ovšem zachoval. Hned po mytí použijte na dekontaminaci laku či kol od železitých usazenin brzdového prachu. Velkou výhodou je jeho kluznost, právě proto ho lze použít jako lubrikant pod clay.

Na dekontaminace celého vozu budete potřebovat v průměru 150ml Ironu, nepoužívat na přímém slunci. Vůz samozřejně před dekontaminací umyjeme, at může Iron dělat svoji práci a má volnou cestu ke kontaminantům.

Rozprašte na povrchu a nechte působit, při větším zanešení je velikým pomocníkem clay. Opláchnout tlakem vody a ideálně vůz ještě jednou umýt.

Použití na kola je jasné jak facka, našplíchat, nechat působit, při větším zněčistění použít kartáč, opláchnout.