7 tipů na kvalitní karnaubský vosk na auto

Publikováno:

Auto Finesse Radiance 2

Co je Karnauba

Karnauba je tropický palmový strom, který roste výhradně v Brazílii. Sušením a následným drcením jeho listů je z nich vytlučen takzvaný karnaubský vosk, který se dále rafinuje a bělí. Konečný produkt jsou tedy malé amorfní voskové vločky nažloutlé barvy.

Karnaubský vosk - E903, Cera Carnauba

Jeho hlavními složkami jsou estery mastných kyselin (80-85 %), mastné alkoholy (10-16 %), kyseliny (3-6 %) a uhlovodíky (1-3 %). Charakteristický je pro něj obsah glykolů (zhruba 20 %), hydroxylových mastných kyselin (okolo 6 %) a kyseliny skořicové (asi 10 %).

Karnaubský vosk se používá pro svou typickou lesklost, má teplotu tání asi 82-86°C. Přírodní neboli karnaubské vosky jsou tvořeny čistě z přírodních zdrojů, nejčastěji se jedná o karnaubský nebo včelí vosk.

Vlastnosti a použití

 • poskytuje soudržnou konzistenci a používá se jako ko-emulgátor v kosmetických přípravcích,
 • má vodoodpudivé vlastnosti,
 • je nejtvrdší rostlinný vosk,
 • se skládá zejména z esterů s dlouhým řetězcem mastných kyselin (cca. 85%),
 • používá se v tuhých tělových máslech, ochranných emulzích, ve vlasových kondicionérech, v řasenkách, v rtěnkách, makeup-ech a balzámech na rty.

Ochrana laku vozidla pomocí vosku 

Na trhu je několik druhů ochrany laku vozidla a jedním z nich je vosk, který patří k těm nejběžnějším a nejdostupnějším možnostem ochrany laku vozidla.

Lak je jakýmsi reprezentantem vozu, tedy kabátem a jak známo, šaty dělají člověka. Lak tedy i udržuje či sráží hodnotu vozidla. Lak pod mikroskopem vypadá jako nějaké pohoří. Cílem je ho přetřít nějakou vrstvou, která by:

 • byla průhledná, dostatečně lesklá, aby dala vyniknout laku pod ní, ale hlavně aby vydržela,
 • aby na ní či v ní neulpívala špína,
 • aby se dovnitř nedostala voda, která by v zimě způsobila trhliny v laku,
 • aby se na ní letící předmět odrazil a nezpůsobil škrábanec na laku karoserie. 

Dále chrání lak před povětrnostními vlivy, nečistotami, UV zářením, zabraňuje opotřebení laku a prodlužuje jeho životnost. Neméně důležitá vlastnost vosku je schopnost dodat laku vysoký lesk a odpuzovat vodu.

06: Auto Finesse Radiance 4

Kvalitní karnaubské vosky nabízí kromě hlubokého lesku i silné hydrofobní vlastnosti a značný beading (kapičkování). Jejich hlavní nevýhodou je zejména nižší výdrž, nižší odolnost vůči vysokým teplotám a chemikáliím a především cena. Velké balení sice vydrží po mnoho let, ale investice je to pro mnoho z nás velká. Odměnou za to, ale bude oslnivý lesk, celkově špičkový vzhled vozu a dobrý pocit, že váš vůz je chráněný ryze přírodním voskem.

Níže Vám představíme několik osvědčených kvalitních karnaubských vosků z naší nabídky. 

7 tipů na kvalitní karnaubský vosk

1. Meguiars Gold Class Carnauba Plus Premium Quik Wax - rychlý vosk v rozprašovači

"Rychlé vosky" jsou nejrychlejší metodou, jak dodat karoserii Vašeho vozu ochranu, která vydrží týdny. Vosk Mequiars Gold Class je prémiovým voskem z nabídky Meguiar's, navíc s obsahem přírodní karnauby. Perfektní ochrana, odpuzování vody i podpora lesku je přesně to, co od tohoto vosku můžete očekávat. Prvotřídní kvality vosku Gold Class potvrdil nezávislý test v laboratořích Vysokého učení technického v Liberci, který byl zveřejněn v pořadu Autosalon na televizní stanici Prima.

Rychlé vosky v rozprašovači můžete použít i na matné laky!

Prvotřídní vosk z řady Gold Class v podobě, kterou oceníte zejména, pokud potřebujete rychle a bez jakékoli námahy vytvořit ochrannou vrstvu na Vašem voze nebo jednotlivých dílech.

Vosk vhodný pro všechny vozy, zejména pak na tmavé laky, kterým dodává hloubku lesku.

Tímto "rychlým" voskem snadno docílíte perfektní hloubky laku s atraktivním "mokrým" vzhledem.

Postup voskování automobilu:

 • pracujte ve stínu tak, aby karoserie byla chladná na dotek,
 • nastříkejte vždy jen velmi slabou vrstvu vosku (větší vrstva nezvyšuje ochranu, naopak bude obtížnější jej setřít),
 • vosk není potřeba nechávat na povrchu zaschnout, je možné ihned do sucha stírat,
 • vosk můžete aplikovat jak na suchý povrch karoserie, tak na mokrý lak ještě před závěrečným sušením.
 • Ze suchého laku vosk lehce setřete mikrovláknovou utěrkou, z mokrého laku povrch jednoduše vysušte pomocí mikrovláknového sušicího ručníku.

2. Meguiars Gold Class Carnauba Plus Premium Paste Wax

03: Meguiars Gold Class Carnauba Plus

Mequiars Gold Class Paste Wax je prémiovým voskem, navíc s obsahem přírodní karnauby. Perfektní ochrana, odpuzování vody i podpora lesku je přesně to, co od tohoto vosku můžete očekávat. Meguiar's Gold Class tuhý vosk je bezpečný pro všechny laky. Snadno se nanáší a aplikuje.

Díky prémiovému složení se nanáší a stírá tak hladce, že leštění vašeho vozu je snadné a příjemné. Jeho unikátní patentovaná směs kondicionérů vyživuje a obohacuje barvy k vytvoření čistého, jasného a hlubokého lesku. Přírodní karnauba a polymerové ochranné látky chrání proti UV záření a vytváří silnou a dlouhotrvající ochranu laku.

 • Psát znovu o tom, že by měla být karoserie chladná a ve stínu je každému jasné. Povrch laku by měl být čistý a suchý. Pokud je třeba, dekontaminujte povrch laku pomocí Meguiar's claye, docílíte tím povrchu laku hladkého jako sklo, na kterém bude déle držet ochranná vrstva.
 • Používejte jen velmi malé množství - čím větší vrstva vosku, tím složitější stírání a rychlejší spotřeba. Větší množství nezvýší ochranu.
 • Nejjednodušší způsob aplikace vosku je nanést vosk na celý povrch karoserie. Mezitím vosk stačí zaschnout a vy tak můžete vyměnit aplikátor za mikrovláknovou utěrku a začít ve stejném pořadí vosk stírat. Takový způsob vám na osobním autě zabere 20 - 30 minut práce.
 • Trvanlivost voskové vrstvy a efekt odpuzování či "kapičkování vody" (tzv. hydrofobní efekt) můžete výrazně prodloužit pravidelným používáním šamponů Meguiar's.
 • Nepoužívejte pro mytí vozu agresivní a detergentní přípravky, odmašťovače (typické přípravky na nádobí apod.) ani aktivní čističe a pěny, tyto přípravky nejsou šetrné k voskové vrstvě a velmi významně ji oslabují, v některých případech mohou vosk z povrchu laku zcela odstranit, stejně jako lešticí oleje, které lak vyživují. Výsledkem bude vysušený a odhalený lak, který začne velmi rychle povrchově degradovat a je snadné jej mechanicky i chemicky poškodit do doby, kdy lak opět ochráníte novou vrstvou vosku nebo jiné vhodné ochrany.

3. Auto Finesse Illusion Show

02:
         Auto Finesse Illusion

Exkluzivní tuhý vosk Auto Finesse Illusion nevytváří žádné iluze, ale opravdu úžasný lesk, kterému se jiný vosk jen těžko přiblíží. Získá si vás také jeho podmanivá jahodová vůně, takže o to příjemnější aplikace bude.

Vyrábí se ručně v Anglii, kde je kladen velký důraz na poměr jednotlivých složek. Efektivně prohloubí lesk a rozjasní barvu. Illusion sice odolá působení UV záření, zpomalí stárnutí laku a disponuje životností 2-3 měsíce, ale odolnost není jeho silnou stránkou. Avšak tady jde hlavně o neopakovatelný lesk. Není třeba ho nanášet ve velkém množství, proto vydrží s ledovým klidem až 20 aplikací. Vosk můžete použít na všechny možné barvy, ale kde nejlépe vynikne jsou laky tmavší.

Jak aplikovat:

 • zrekapitulujeme si pravidla, opakování je matka moudrosti :) stín, chladná karoserie je základ,
 • umyté a čisté auto základ č.2,
 • pokud nebyl lak rozmezí 6-12 měsíců leštěn, tak je na místě provést dekontaminaci laku,
 • voskují se jednotlivé části karoserie pomocí aplikátoru, doba působení cca 5-10 minut a klasika jako vždy mikrovláknová utěrka a rozleštit,
 • vosk můžete navrstvit, po první aplikaci počkat 3 hodiny.

4. Auto Finesse Spirit Carnauba Wax01: Auto
         Finesse Spirit

Prémiový tvrdý karnaubský vosk s obsahem 50% pravého karnaubského vosku a 50% vosku kandelilového, včelího a olejů.

Auto Finesse Spirit obsahuje 50% T1 třídy brazilského karnaubského vosku, přičemž zbývající podíl je tvořen z přírodního včelího vosku, kandelilového vosku a oleje. Představuje opravdové synonymum hloubky a optické jasnosti. Obsah netěkavých součástí vosku dodává Spirit životnost až 5 měsíců od aplikace na denně používaném automobilu. Perfektní voděodolnost vás přímo přinutí sledovat kapky vody při dešti, jak se mění v malé kuličky, které bez známky následků stékají z automobilu.

Vosky jsou vhodné pro světlé barvy laků, perleťové a metalické laky. Vhodné zároveň pro použití jak na automobilu, tak i motocyklu

Postup při použití

 • Pečlivě automobil umyjte a pokud je to nutné, proveďte dekontaminaci laku.
 • Je-li nutná korekce laku, proveďte strojní leštění, pakliže je lak pohledově čistý, vyleštěte s čistící leštěnkou určenou pro přípravu laku před voskem.
 • Pěnovým aplikátorem nanášejte tenký film vosku.
 • Ponechte 3-4 minuty zaschnout a finálně doleštit jemnou mikrovláknovou utěrkou.

5. TENZI DETAILER Carnauba Wax

Vosk Tenzi Detailer Carnauba Wax s přírodní karnaubou a PTFE (teflon) pro konzervaci laku. Díky tomuto složení je zaručen hluboký vzhled a dlouhotrvající ochrana. Produkt dokáže vyplnit jemné mikro škrábance a tudíž vytvořit jednolitý, mokrý vzhled.

Poskytuje dlouhodobou ochranu a dodatečný lesk laku až 12 měsíců. Poskytuje karosérii vysokou odolnost vůči povětrnostním podmínkám a UV zářením.

POUŽITÍ:

 • Produkt musí být aplikován na čistý a suchý povrch (ideálně po dekontaminaci, či leštění
  kvůli zvýšení životnosti a přilnavosti vosku). Rozetřete aplikátorem či utěrkou.
 • Aplikujte malé množství vosku na aplikátor (je součástí balení) a naneste tenký film na lak vozidla.
  Nechte zrát na laku po dobu 60 minut.
 • Odleštěte krouživými pohyby z povrchu mikro vláknovou utěrkou (je součástí balení).
  Upozornění: Neaplikujte na přímém slunci, či na rozpálenou karoserii.

6. Auto Finesse Radiance Carnauba Creme

04: Auto Finesse Radiance

Nejmodernější vosk s voděodpudivými vlastnostmi, skvělými samočistícími účinky a exkluzivním finišem. Auto Finesse Radiance je vyjímečný hybridní vosk, který poskytuje zvýšenou a dlouhotrvající ochranu, přesto až primitivní aplikovatelnost.

Díky krémové podobě nabízí nejjednodušší aplikaci a rozleštění, zároveň extrémní ochranu a hluboký zrcadlový lesk, a to po dobu minimálně 3 měsíců.

05: Auto Finesse Radiance 2

Tento tekutý vosk chrání Váš lak i v zimním obdobím, navíc Vám díky svému obsahu velmi pohodlně vystačí na celý rok.

 • Obsahuje kombinaci polymerů a 100 % přírodního vosku carnauba T1
 • Snadná aplikace
 • Vhodný i do zimních podmínek

Pracujte ve stínu a s chladným lakem na dotek. To je základ :). Můžete ho nahodit na jakoukoliv barvu a typ laku.

 • Auto nejdříve pořádně umyjte a usušte. Ideální je lak dekontaminovat.
 • Dejte pár kapek na mikrovláknový aplikátor a krouživými pohyby nanášejte (postupujte po částech, nedělejte naráz celé auto).
 • Chviličku nechejte vosk zaschnout a rozleštěte čistou mikrovláknovou utěrkou.
 • Hotovo :)

7. Auto Finesse Soul
07: Auto Finesse Soul

Auto Finesse Soul je v Anglii ručně vyráběný karnaubský vosk, který rozzáří světlé odstíny laku a chrání 3 měsíce proti škodlivým přírodním vlivům. 

Auto Finesse Soul je absolutní pecka, pokud máte světlý odstín laku a chcete mu dodat prvotřídní lesk a ochranu. Je totiž vyrobený speciálně na světlé odstíny laku. Obsahuje 33 % nejkvalitnější karnauby. 67 % kandelinového vosku společně s včelím voskem a leštícími oleji.

Tento vosk byl vyvinut pro opravdovou hloubku laku a vysoký lesk. Velmi jednoduchá aplikace! Obsah netěkavých součástí vosku dodává Soul životnost až 3 měsíců od aplikace na denně používaném autu. Perfektní voděodolnost. Soul je vhodný pro nejsvětlejší odstíny barev laků. Je vhodný zároveň pro použití jak na automobilu, tak i motocyklu.

Postup při použití

 • Pečlivě vůz umyjte a pokud je to nutné, proveďte dekontaminaci laku.
 • Je-li nutná korekce laku, proveďte strojní leštění. Pokud je ale lak pohledově čistý, vyleštěte s čisticí leštěnkou určenou pro přípravu laku před voskem.
 • Pěnovým aplikátorem nanášejte tenký film vosku krouživými pohyby.
 • Ponechte 3-4 minuty zavadnout a stírejte jemnou mikrovláknovou utěrkou.