Jak snížit spotřebu?

Publikováno:

Snad nejčastější myšlenka každého šetrně smýšlejícího motoristy. A není se čemu divit, náklady na cestování při denním používání auta jdou do tisíců korun měsíčně. Pojďme se tedy společně podívat na pár základních zásad, které zásadně ovlivňují spotřebu paliva.

Obecně se diskuze a otázky liší pouze v používaném palivu, ale odpovědi na otázku jak snížit spotřebu benzínu nebo jak snížit spotřebu nafty mají společné odpovědi, a to tyto:

  • Kvalita paliva = používání správných aditiv. K tomuto zde přikládáme odkaz na náš specializovaný článek Jaká aditiva do nafty? a dále odkaz na článek Správné dávkování aditiv do paliva.
  • Způsob jízdy - pokud budete jezdit stylem brzda - plyn, nedocílíte žádné úspory, pokud ovšem bude sundávat nohu z plynu včas s ohledem na využití setrvačnosti vozidla můžete ušetřit mnoho peněz. V provozu s vysokou koncentrací vozidel nemá smysl prudce předjíždět, nakonec se opět všichni potkáte na semaforu v nejbližším městě s tím, že předjíždějící vozidlo si náklady zcela zbytečně zvedlo.
  • Pneumatiky - věnujte často svou pozornost nahuštění všech pneumatik na vozu, pokud budou pneumatiky podhuštěné, budou mít vyšší valivý odpor, takže správně nahuštěná pneumatika znamená nižší náklady provozu. Nesprávné seřízení geometrie znamená rychlé sjetí pneumatik a vyšší spotřebu vozu. Dalším faktorem u pneumatik je jejich přirozený valivý odpor, který má každý typ pneu jiný, sledujte tento údaj při jejich pořízení.
  • Stav motoru - odráží Vaší péči o motor samotný, především čerstvost a pravidelná výměna motorového oleje zajišťuje co nejnižší mechanické tření. Roli v tomto sehrává kvalita oleje, použití aditiv a přísad ke snížení tření.
  • Studený motor - rozhodně motor nepřivádějte do režimu vysokého zatížení, dokud není motor ohřátý aspoň na 70°C, jinak dochází k nadměrnému opotřebení motoru a postupnému snížení jeho výkonu.
  • Otevřená okna - otevřená okna za jízdy též zvyšují spotřebu paliva, doporučujeme tedy jezdit se zavřenými okny.
  • Náklad ve vozu - vše, co zbytečně převážíte v zavazadlovém prostoru Vám zvedá hmotnost vozu a tím Vám tyto věci způsobují vyšší zatížení motoru, což logicky znamená vyšší potřebu paliva pro jízdu.

Pro Vás zpracoval tým obchodu Red Rider s.r.o.